'קולך' למנהיגות נשים

פעילות המרכז

מרכז קולך למנהיגות נשים הוקם על מנת לעודד נשים דתיות לפעילות ולהשפעה במרחב הציבורי הדתי והכללי.

אנו פועלות מתוך תחושת שליחות, ואמונה כי  החברה כולה תהיה  טובה יותר בזכות התרומה הייחודית של נשים, אשר מביאות עמן משאבים אנושיים איכותיים ומוסיפות זווית ראייה רעננה ומיוחדת.

מטרתנו העיקרית היא להוות פלטפורמה לעשיה עבור נשים המעוניינות לקדם מיזם, פרויקט או רעיון  אשר משתלב עם ערכי "קולך" כארגון פמיניסטי דתי.

ליצירת קשר עם המרכז: manhigut1@kolech.com

פעילותנו מתקיימת באמצעות קורסי הכשרה למנהיגות ,ליווי במסלול אישי ,וקבוצות פעולה. נוסף על כך אנו נמצאות בחשיבה מתמדת לפיתוח מודלים חדשניים לקידומן ולטיפוחן של מנהיגות דתיות.  אנו שומרות על קשר מתמשך עם הפעילות שלנו באמצעות קהילת הבוגרות.

 

קורסי הכשרה

החל מהקמתו בשנת 2003 מפעיל המרכז קורסי הכשרה לנשים המעוניינות להוציא יוזמות שונות לפועל. בחלק מהשנים פועלים הקורסים בשיטת מנטורינג – כך שבמקביל למפגשים הקבוצתיים מקבלת כל משתתפת מלווה אישית שמסייעת לה  בתחום היזמות הספציפי שלה.

הקורסים התאפשרו באמצעות תמיכתה הנדיבה של קרן דפנה וחלקם התקיים בשיתוף פעולה עם גופים נוספים כגון "אמונה", מרכז רקמן, מרכז ד.פ.נ.ה באוניברסיטת בר-אילן, ועוד.

בנוסף לקורסים הקלאסיים  ("נשים דתיות מובילות שינוי") אשר פעלו לקידום פעילות חברתית של נשים מכל תחום ומגזר, הופעלו מספר קורסים בעלי התמחות ממוקדת יותר: קורס יזמות חברתית לנשים חרדיות, וקורס בין דתי של העצמת נשים למנהיגות קהילתית, בשיתוף עם הבית הפתוח רמלה והאגודה למפגשים בין דתיים.  

 

ליווי במסלול אישי

הניסיון העשיר שנרכש במסגרת קורסי ההכשרה הוכיח כי לעיתים ישנה משתתפת אשר בשלה דיה לפעול בקצב שונה משל משתתפות אחרות בקורס. לנשים בעלות ניסיון קודם בפעילות חברתית והאוחזות בידע ובכלים לפעולה וזקוקות לליווי נקודתי וממוקד יותר, פיתחנו את "המסלול האישי" שבו המשתתפת מקבלת ליווי אינטנסיבי של מומחיות בתחום הפעילות שלה, בתכנית אשר נתפרת במיוחד לצרכיה.

 

קהילת בוגרות  

קהילת הבוגרות הוקמה בשנת תשע"ג- 2013 כחלק מהקשרים המתמשכים שאנו מקיימות עם בוגרות קורס המנהיגות, שהביאו אותנו להכיר בצורך של הבוגרות בהמשך ליווי ותמיכה ביוזמות ובפרויקטים שלהן. העשייה מגוונת ורבה ונוכחנו לדעת כי יש צורך בתמיכה גם אחרי הקורס.
הקהילה מציעה ליווי פרטני ושירותים שונים בנוסף למפגשים קבוצתיים, זאת במטרה לספק לבוגרות את המענה הייחודי והמדויק לצרכים שלהן ולקידום מטרותיהן.
הקשר האישי שלנו עם הבוגרות מוביל לחיבורים בין נשים הפועלות למטרה משותפת וכן לשיתוף פעולה עם אירגונים שונים לטובת הבוגרות. שאיפתנו היא להגדיל את יכולת ההשפעה והעשייה של מרכז 'קולך' למנהיגות נשים ובכך לעודד נשים דתיות לייצר שינוי במרחב הציבורי.

לקבוצת הפייסבוק של קהילת הבוגרות

 

 

קבוצות פעולה

קבוצת פעולה היא פלטפורמה קבוצתית לעשיה חברתית, המאגדת בתוכה נשים אשר מעוניינות לפעול ולקדם נושא מסוים המשתלב עם ערכי ארגון קולך.

קבוצות הפעולה של מרכז קולך למנהיגות נשים מבוססות על  בוגרות קורסי המנהיגות ונשים אחרות שהצטרפו אליהן לפעול ביחד למטרה משותפת.

הקבוצה נפגשת פעם בחודש לערך, כאשר בשלב מוקדם של הקמתה הוחלט על תוצר מעשי שהקבוצה תציג בסוף שנת הפעילות.

כיום פועלות שתי קבוצות:

  • קבוצה העוסקת בשוויון מגדרי במערכת החמ"ד

בהובלתה של קרן חדד-טאוב

  • קבוצה העוסקת במקומן של נשים בבתי כנסת

בהובלתה של דינה מן dinamann@gmail.com ונעמה נויבואר nneubauer@gmail.com

קבוצה שלישית בתהליכי הקמה: קבוצה לקידום פמיניזם מזרחי דתי

בהובלתה של מיה בודאי פרדימן mayabud@gmail.com

 

"מלמדנות לעשיה"

קורס המיועד לנשים בעלות רקע תורני רחב המעוניינות להקים ולהפעיל פרויקטים בהקשר של למדנותן . הקורס פותח בהתייעצות עם בתי מדרש לנשים המפעילים תכניות לימוד מתקדמות (מת"ן, מדרשת לינדנבאום, בית מורשה ועין הנצי"ב). לאחר קיום של שני מחזורים של הקורס,  אנו ממשיכות לקיים מסגרות חשיבה ופעולה עבור אוכלוסיה ייחודית זו .

 

"שוות בבית הכנסת" (בשיתוף עם מרכז "שוות", מכון ון ליר)

קורס המיועד לנשים הפועלות או  השואפות לקחת תפקידים של מנהיגות בבית הכנסת . מטרת הקורס היא לייצר רשת של נשים פעילות בבתי כנסת השואפים לשווין, ולאפשר להן לפעול יחד כקבוצה המשפיעה על המרחב ושווה יותר מסכום חלקיה. בנוסף הקורס כולל סקירה של ההיבטים ההלכתיים של פעילות נשים בבית הכנסת וכלים מעשיים להנהגת קהילה.